Nowinki z działalności "Klubu Seniora"
8 marca 2011 roku w Klubie Seniora obchodziliśmy Dzień Kobiet i Mężczyzn. Na spotkanie przybyły przedszkolaki z Dobrzycy, które swym występem uświetniły tą uroczystość. Na pamiątkę dzieci wręczyły świętującym kolorowe kwiaty z bibuły. Seniorzy obdarowali dzieci cukierkami. Po występach w Sali kawiarenkowej na Seniorów czekał słodki poczęstunek oraz kawa. Tutaj był czas na piosenki w wykonaniu seniorów. Przy mikrofonie stawali wielokrotnie p. Krystyna Stempniak, p. Władysław Pawlak oraz p. Zygmunt Ziętkiewicz. Tegoroczny Dzień kobiet i Mężczyzn połączony był z Podkoziołkiem, dlatego Seniorzy mieli niebywałą okazję by wspólnie śpiewać piosenki, kołysać się w takt muzyki, niektórym świętującym osobom udało się tego dnia również zatańczyć.


W czasie Wielkiego Postu Seniorzy spotykają się w kościele św. Wawrzyńca by wspólną adoracją uwielbiać Najświętszy Sakrament. Adorację prowadziły 3 osoby Renata Łąkowska, Anna Parużyńska oraz Zygmunt Olejniczak.


14 marca 2011r. w Klubie Seniora rozpoczęto kurs ogrodniczy w ramach Uniwersytetu III Wieku. Na pierwsze spotkanie przybył przewodniczący PZER i J rejsu Krotoszyn p. Marian Skotarek oraz koordynator projektu z PCPR p. Wioleta Czubak. Cykl sześciu dwugodzinnych spotkań z Seniorami poprowadził w-ce dyrektor Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. p. Wojciech Łukomski.


            


            


            


Przygotowania Seniorów do świąt Wielkanocnych polegają na sianiu rzeżuchy i jej pielęgnowaniu, a gdy wyrośnie Seniorzy przyozdabiają ją jajkami ozdobnymi, piórkami tworząc kolorowe gniazdka.


            

19 kwietnia 2011 Seniorzy wraz z zaproszonymi gośćmi spotkali się przy wielkanocnym stole. Życzenia złożyła kierownik MGOPS p. Gabriela Kasprzak, natomiast ksiądz proboszcz Zygmunt Lewandowski poświęcił zgromadzone na stole świąteczne potrawy.


            


W Klubie Seniora miały miejsce dwa szkolenia z NORDIC WALKING czyli z chodzenia z kilkami. Teoretyczną część poprowadził p. Jacek Zawodny, natomiast praktyczną p. Zbigniew Kurzawa. Spotkanie i zapoznanie się Seniorów z dosyć „młodym i nowym sportem cieszyło się dużym zainteresowaniem.


            


            


            


            


            


            


            

9 maja 2011r. swoje 80 urodziny obchodził p. Jan Krauze. Był czas na życzenia, miłe słowa, piosenki dla Jubilata, na głośne ”Sto lat” i posmakowanie pysznego tortu.

Jeden raz w tygodniu mają miejsce „spotkania frywolitkowe”. To czas, kiedy osoby chętnie uczą się szycia za pomocą czółenka. Jak mówi jedna z pań prowadzących naukę: „To czas na wspólne wspieranie swojej pracy i miłe spędzenie czasu z nowymi osobami”.


            


Tegorocznej wycieczce Seniorów z przewodnikiem p. Marią Politowicz towarzyszyła piękna pogoda. 16 maja 2011r. z grupą Seniorów udaliśmy się do Przygodzić w celu odnalezienia na wyspie domku Czerwonego Kapturka i zwiedzeniu mini ZOO. Na Górze św. Krzyża w skupieniu oddaliśmy się wspólnej modlitwie. Zwiedzaliśmy również stare miasto i kościół w Ostrzeszowie.


            


            


            

20 maja 2011r. rozśpiewana grupa Seniorów z Klubu Seniora uczciła swoje występy i pokazy kulinarne wspólną kawą i pysznym tortem napisem „Grupa Przyjaciele”

Dzień Matki i Ojca to Święto, które obchodzi każdy z nas. w tym dniu obdarowujemy życzeniami i kwiatami tych, którzy są i będą na zawsze w naszym sercu i naszej pamięci.


Dnia 26.05.2011r. w Klubie Seniora dla naszych Mam i Ojców zorganizowaliśmy przyjęcie, na którym recytowali wiersze, śpiewali piosenki, wykonywali taniec towarzyski pod bacznym okiem nauczycieli – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.


            

Biesiada Seniorów w Baszkowie to spotkanie, w którym nasza grupa rozśpiewanych seniorów „Przyjaciele” bardzo chętnie uczestniczy. Do występu przygotowuje nas p. Mariola Chylińska.

12.06.2011r. – Aby uczcić Dni Koźmina Klub Seniora zorganizował wystawę prac wykonanych przez Seniorów. Były to prace różnorodne od ceramiki – wyrobów z gliny, z wikliny, ze słomy, masy solnej do robót na czółenku – frywolitek i malowanych jaj wielkanocnych. Nasze prace podziwiali mieszkańcy miasta i gminy i ich znajomi, Burmistrz Maciej Bratborski wraz z grupa przebywających w Koźminie Wlkp. gości z Holandii.


            


            


19.06.2011r. – 2 razy w roku organizowana jest w Klubie Seniora akcja „Krwiodawstwa”. Głównym organizatorem jest p. Wiesław Głuszek.


            


            


Z wielkim oddaniem nasi seniorzy przygotowują się do adoracji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej która odbędzie się 13.8.2011r. w Parafii św. Wawrzyńca w Koźminie Wlkp.

25.06.2011r. – Co roku w sobotę oktawy Bożego Ciała Parafia św. Wawrzyńca organizuje Dzień chorych. Po mszy świętej seniorzy spotykają się w klubie Seniora by przy kawie i wypiekach miło spędzić czas.


25.06.2011r. grupa seniorów skorzystała z zaproszenia od Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. na koncert muzyczny w Farze Poznańskiej z okazji 56 rocznicy Poznańskiego Czerwca.


            


            

Wystawa prac Seniorów była otwarta przez cały m-c czerwiec 2011r. i cieszyła się dużym zaciekawieniem.


            


W dalszym ciągu z wielką przyjemnością obchodzimy imieniny naszych seniorów. Na dobre rozpoczęcie okresu wakacyjnego imieniny obchodzili Jan i Janina.


            

VI Powiatowa biesiada „Rozśpiewany Senior” odbyła się 3 lipca 2011r. Biesiada odbywa się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie. Spotkania te podtrzymują tradycje ludowe i kulturowe. W tym roku śpiewaliśmy szlagiery śląskie. Biesiada zakończyła się wspólna zabawą.


            


            


            

W miesiącu sierpniu miasto Koźmin Wlkp. nawiedziła kopia cudownego obrazu wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Na czas adorowania Matki Bożej Seniorzy długo się przygotowywali.


            


Peregrynacja Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiej Pani nastąpiła 13 sierpnia 2011r. Wówczas Seniorzy odśpiewali w sposób uroczysty pieśni i modlitwy. Na gitarze grała p. Bernadeta Gryszka, natomiast na organach p. Mariola Chilińska. Przed obliczem Matki Bożej trzyosobowa delegacja z Klubu Seniora złożyła w imieniu Seniorów kosz z kwiatami. Kosz ten wykonał własnoręcznie ze słomy jeden z naszych Seniorów p. Feliks Dąbrowski.


            


            


            

28 sierpnia 2011r. Klub Seniora grupa „Przyjaciele” brała udział w koźmińskim „Pyrograniu”. Panie z Klubu Seniora serwowały w tym roku „pyzy z gziką”, sałatkę ziemniaczaną, sałatkę „puchową” oraz gorącą herbatę. Na stoisku „Zrób to sam” Seniorzy zaprezentowali swoje prace ceramiczne, że słomy oraz z wikliny. Grupa „Przyjaciele” urozmaiciła „Pyrogranie” swoim śpiewem. Na scenie pojawił się również śpiewaczy duet p. Krystyny Stempniak i p. Władysława Pawlaka. Natomiast p. Zygmunt Ziętkiewicz wykonał solo kilka utworów.


            


            


            


            

Tegoroczna pielgrzymka Seniorów na Lednicę przebiegała pod hasłem:


„Jan Paweł II – liczy się świętość”


Grupa koźmińskich Seniorów ochoczo rozmodliła się w autokarze, przygotowując się w ten sposób do pełnego przeżywania tego co sieją w sercach ludzkich Siewcy Lednicy. Seniorzy śpiewem, tańcem i modlitwą wychwalali Boga. Mieliśmy zaszczyt móc ucałować relikwię Jana Pawła II.


            


            


            


            


            


            


            


            


            Od 16.09.2010r.

W naszym klubie możemy miło spędzić czas: gramy w szachy, w karty i gry planszowe.
W razie potrzeby niesiemy podstawową pomoc medyczną.


            

Imieniny i urodziny to okazja do wspólnego biesiadowania. W grupie przyjaciół śpiewamy piosenki biesiadne ulubione przez solenizanta. Klubowy duet p. Krysia i p. Władek dedykują osobie świętującej swoje najlepsze utwory. Dodatkowo solenizant otrzymuje od nas upominek i kwiaty oraz życzenia z wierszykiem z „kapelusza”.


            


            


            


Po raz szósty przygotowujemy się do projektu „Senior z inicjatywą 2010”


            


W tym roku Maria Ignasiak i Barbara Piotrowska

przygotowały wystawę z rękodzieła „frywolitki” na czółenku.


Pani Irena Majchrzak

przygotowała roboty na szydełku.


Grand Prix – Najlepsze rękodzieło otrzymały p. M. Ignasiak i B. Piotrowska za „frywolitki”

Grupa „Przyjaciele” zaśpiewała piosenki: „cała sala śpiewa z nami” i „Kataryniarze”, które spotkały się z wielkim aplauzem

a duet p. K. Stempniak i p. W. Pawlak zaśpiewali piosenki, za które otrzymali wyróżnienie.


            


Dwa razy w roku latem i jesienią klub zamienia się w punkt Polskiego Czerwonego Krzyża pobierania krwi, która niesie życie potrzebującym.


            

Z okazji Dnia Seniora w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. odbyła się V Koźmińska Biesiada Seniora, w której uczestniczyło prawie sto osób


            


            


Nasi Seniorze biorą udział w wykładach Uniwersytetu III wieku. Uczestniczymy w zajęciach z ceramiki z Zakładach Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp.


            


            


            

W zajęciach z aerobiku w Krotoszynie.


Braliśmy po raz pierwszy udział w koźmińskich „Mikołajkach” zorganizowanych przez Ośrodek Kultury na Starym Rynku.

BOŻE NARODZENIE 2010r.

Z wielkim zaangażowaniem seniorzy robili ozdoby choinkowe i ubierali choinkę, by wspólnie mogli zasiąść do stołu świątecznego przy blasku drzewka, śpiewając kolędy.


            


            


            


Grupa „ Przyjaciele” przygotowywała się do koncertu kolęd w Farze Krotoszyńskiej. Wybrane przez nas kolędy to: „Triumfy Króla Niebieskiego”, „ Z narodzenia Pana”


            


ROK 2011

Nowy Rok rozpoczęliśmy wielkim świętem Babci i Dziadka. Program artystyczny przygotowany został przez młodzież z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Borzęciczkach.


            


            


            


Założone zostało koło robót ręcznych na czółenku – „frywolitki”


            „90 – te” urodziny

Klub „Seniora” stałym bywalcom organizuje imieniny i urodziny. 19 sierpnia 2010r. obchodziliśmy jubileusz „90-tych” urodzin pana Stefana Maleszki.

Bukiet pięknych czerwonych róż wręczonych przez kolegów panu Stefanowi wywołał u Jubilata wzruszenie.

Życzyliśmy śpiewająco zdrowia, szczęścia i błogosławieństwa. A gdy zgasły świece na pysznym torcie wszyscy Seniorzy bawili się śpiewając ulubione piosenki biesiadne pana Stefana .


            „Pyrogranie”

28 sierpnia 2010r. Klub „Seniora” brał udział w lokalnej imprezie „Pryrogranie”. Spotkanie to zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Koźminie Wlkp

W programie wystąpiła grupa „Przyjaciele”, która śpiewała piosenki biesiadne pt.: „Winobranie”, „Jarzębina czerwona”, „Wiła wianki”, „Nie żałujcie serca dziewczyny”

Grupa „Przyjaciele” serdecznie dziękuje p. Stanisławowi Adamczakowi za uświetnianie swoją grą naszych prób i występu.

Piosenki znane i lubiane śpiewał duet Krystyna Stempniak i Władysław Pawlak.

Niezapomniane utwory lat „70” przypomniał nam Zygmunt Ziętkiewicz.

Swoich śpiewających kolegów wspierali wspólnym śpiewem, tańcami, gromkimi brawami Seniorzy z Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Klub seniora wystawił stoisko kulinarne. Zaproponowano dania z „pyr”: zupa ‘ślepe ryby”; szaszłyki ziemniaczane; ziemniaki smażone z majerankiem i maślanką; placki ziemniaczane z serem i serem i suszonymi pomidorami. Potrawy przygotowali Zofia i Stanisław . Ziemniaczane potrawy bardzo smakowały dlatego też w szybkim tempie zniknęły ze stoiska. Stoisko kulinarne przyozdobione ogrodowymi słonecznikami przypominało, że nadchodzi koniec lata


            Lednica Seniora 2010r.

Koźmiński klub „Seniora” co roku w pierwszą sobotę września uczestniczy w pielgrzymce na polach Lednicy.

Nie ma tu cudownego obrazu, ani słynącej łaskami figury, a jednak przybywają tu tłumy seniorów. Pielgrzymów przyciąga brama w kształcie stalowej ryby, która jest starożytnym symbolem Chrystusa oraz osoba Ojca Góry przekazującego słowo Boże.


            


W spotkaniach uczestniczy kapela „Siewcy Lednicy” złożona z muzyków Poznania, Podhala, żywiecczyzny, która podczas spotkań na Lednicy gra i śpiewa skomponowane przez siebie utwory i pieśni góralskie.
W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem: „Kobieta dar i tajemnica”. W programie między innymi odbyło się błogosławieństwo rąk kobiecych oraz przedstawiono kobiety, które poszły za Chrystusem. Uroczystości zakończyła msza Święta i przejście przez Bramę 3-go Tysiąclecia.


            


            

Organizatorzy wraz z seniorami serdecznie dziękują panu Robertowi Idkowiakowi za przewodnictwo pielgrzymce.


            


            W niedzielę 12 września 2010r. grupa Seniorów udała się do Sali widowiskowo – kinowej w Koźminie Wlkp. na koncert węgierskich chórów „Calypso” i „Calympa”.


            


            Miesiąc wrzesień jest czasem przygotowań Seniorów do „Przeglądu Senior z Inicjatywą 2010” w Krotoszynie. Liczne próby śpiewu odbywają się w Klubie Seniora.


            


            


            


Trzy Seniorki przygotowują z tej okazji wystawę z rękodzielnictwa.


            


            
Seniorzy w różnorodny sposób spędzają swój wolny czas wśród swoich rówieśników w klubie Seniora. Fotografie najlepiej odzwierciedlają te chwile.


            


            


            TŁUSTY CZWARTEK

Tegoroczny „Tłusty czwartek” przypadł 11 lutego 2010r. Seniorzy w Klubie Seniora zjedli w sumie 120 pączków. Po skonsumowaniu świeżych pączków Seniorzy nabrali sił do tańca i śpiewu. Tego dnia w Klubie rozbrzmiewały głosy w duetach żeńskich i mieszanych. Najpopularniejszą piosenką tłustoczwartkową okazała się ta o Felku i jego kapeluszu „... obiecał mi Feluś czerwony kapelusz...”, stąd na głowach koźmińskich Seniorów pojawiły się kapelusze, które wykonał ze słomy p. Feliks Dąbrowski.


            
KOŹMIŃSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ

17 lutego 2010r. miało miejsce piąte spotkanie z historykiem ziemi koźmińskiej p. Michałem Pietrowskim. Na prelekcję o „Koźminie w XVIII wieku” przybyli Seniorzy z miasta i gminy Koźmin Wlkp. oraz zainteresowana tym tematem przewodniczka wycieczek krajoznawczych p. Maria Politowicz, która przyjechała ze swoim mężem z Krotoszyna. Na zakończenie spotkania Seniorzy poruszali kwestie dotyczące dawnego Koźmina. P. Edward Namyślak zadeklamował wiersz swojego autorstwa pt. „ZIMA”


            


ADORACJE

Czas na chwilę zadumy i modlitwy Seniorzy znajdują podczas adoracji, które sami prowadzą. Prośby i podziękowania zanoszą przed Najświętszy Sakrament, śpiewają pieśni.


            
DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN

Na spotkanie z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn przybyły do Klubu Seniora przedszkolaki z Dobrzycy. Największym zaskoczeniem dla seniorów był występ baletnicy – małej dziewczynki, która swój taniec zakończyła szpagatem.


            


Dzieci wręczyły obchodzącym swoje święto seniorom upominki. Po uroczystym odśpiewaniu „100 LAT” dzieci otrzymały cukierki, natomiast Seniorzy udali się do Sali obok na ciasto i kawę.


            
Następnego dnia po występach przedszkolaków z Dobrzycy, panowie przychodzący codziennie do Klubu Seniora wręczyli paniom – stałym bywalczyniom Klubu Seniora żółte tulipany. Panie odwdzięczyły się poczęstunkiem i miłym uśmiechem.


            


OZDOBY ŚWIĄTECZNE

Zbliżającym się Świętom Wielkanocnym towarzyszyła aura zimowa

Pomimo zimna Seniorzy postanowili przypomnieć o sobie zielonej rzeżuszce i kolorowym kurczakom. W Klubie Seniora trwające przygotowania do Świąt zaczęły przypominać wiosnę.


            


            


            WIELKANOCNE SPOTKANIE

Na tegoroczne spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych przybyli: kierownik MGOPS p. Gabriela Kasprzak, proboszcz ksiądz Zygmunt Lewandowski oraz p. Mariola Chilińska, która przygrywała melodię na organach do śpiewanych pieśni. Czteroosobowa grupa Seniorów z Klubu Seniora zasiadająca do wspólnego stołu mogła odczuć, że w okresie świątecznym nie pozostała sama.


            


V ROCZNICA ŚMIERCI PAPIEŻA – POLAKA

7 kwietnia 2010r. 60-osobowa grupa Seniorów przybyła do kościoła farnego, by uczcić V rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Klub Seniora oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. zaprosili mieszkańców miasta i gminy. Panie z biblioteki przygotowały montaż słowno – muzyczny pt. „Trwajcie mocni w wierze”, natomiast grupa śpiewacza „Przyjaciele” z Klubu Seniora odśpiewała ulubione pieśni Jana Pawła II m.in. „Barkę”, „Góralu czy ci nie żal”.


            


            


            
W kwietniu 2010r. Seniorzy z naszego Klubu Seniora otrzymali zaproszenie na Jubileusz 8 Rocznicy Klubu Seniora „Pogodni” z Krotoszyna. Koźmińscy Seniorzy spotykają się z Seniorami z Klubu Seniora ”Pogodni” na biesiadach w Baszkowie, koncertach kolęd w Krotoszynie, na przeglądzie „Senior z Inicjatywą” w Krotoszynie. Dlatego na jubileuszu zaprzyjaźnionego z nami Klubu pojawiła się delegacja seniorów z grupy śpiewaczej „Przyjaciele”


Na uroczyste podsumowanie zeszłorocznej imprezy „Pyrogranie” przybyli wszyscy seniorzy z Klubu Seniora, którzy w minionym roku występowali na scenie: śpiewając piosenki, recytując wiersz, przygotowując potrawy z pyr. Podczas spotkania przy tortach nie zabrakło śpiewu i gry na organach p. Marioli Chilińskie


            


            


PIELGRZYMKA W INTENCJI MATEK I OJCÓW

26 maja 2010r. 50 – osobowa grupa Seniorów udała się do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu w intencji matek i ojców. Pielgrzymce przewodniczył ksiądz Andrzej Suchecki. Pierwszym miejscem modlitwy był Las Grąbliński, w którym ksiądz Andrzej odprawił Drogę Krzyżową. Następnie Seniorzy brali udział w Mszy Pielgrzyma w Licheniu. Nasz wyjazd zakończono koronką do Miłosierdzia Bożego w jednej z kapliczek Sanktuarium.


            


            


            


            

Tegoroczny Dzień Chorych rozpoczęto mszą św. w kościele farnym. Po mszy św. ksiądz proboszcz Zygmunt Lewandowski udał się z Seniorami na kawę i ciasto do Klubu Seniora. Na spotkanie przybyła siostra Flawiana z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Koźminie Wlkp., które swoimi występami umiliły Seniorom ten dzień.
KREW DAREM ŻYCIA

W niedzielę 6 czerwca 2010r. miała miejsce w Klubie Seniora akcja poboru krwi. Po zakończeniu akcji, na którą Przybylo wiele osób nastąpiło wręczenie upominków osobom, które tego dnia mogły oddać krew.


            


TRENING CZYNI MISTRZA

W maju i czerwcu miały miejsce liczne próby Seniorów w grze w szachy na czas oraz w śpiewie.


Przygotowanie do turnieju szachowego


            
Przygotowanie do występów w Baszkowie miało miejsce w Klubie Seniora oraz w pawilonie w parku. Seniorzy śpiewali przy organach oraz przy akordeonie.


            


            


            DNI KOŹMINA WLKP.

Trzy osoby: Feliks Dąbrowski, Andrzej Mrzewka, Anna Parużyńska reprezentowały Klub Seniora w turnieju szachowych zorganizowanym w czasie tegorocznych Dni Koźmina. Turniej zorganizowany w koźmińskim gimnazjum rozgrywał się o dyplomy, medale i puchary Burmistrza Miasta i Gminy Koźmina Wlkp.


            


            


            


            


SPOTKANIE Z BURMISTRZEM MIASTA I GMINY KOŹMIN WLKP.

Na spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. p. Maciejem Bratborskim, które miało miejsce w Klubie Seniora 29 czerwca 2010r. przybyło wielu Seniorów zainteresowanych sprawami naszej małej ojczyzny.


            


WYCIECZKA Z PRZEWODNIKIEM

Wycieczce krajoznawczej z Klubu Seniora, która odbyła się 30 czerwca 2010r. pilotowała przewodniczka z Krotoszyna p. Maria Politowicz.


Pierwszym celem wyprawy Seniorów było Trzemeszno, gdzie podziwialiśmy wyroby artystyczne ze słomy p. Piotra Barańczaka


            
Usłyszeliśmy kilka słów o historii kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Rozdrażewie


            
W Dobrzycy Seniorzy mieli czas na wizytę w kawiarni, wypoczynek przy stawie oraz zwiedzanie pałacu i parku.


            


            
Ostatnim punktem wyprawy Seniorów był piknik w Brzeziu. Seniorzy wypoczywali na świeżym powietrzu zajadając chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. W Brzeziu miały miejsce piknikowe obyczaje powiązane ze śpiewem i tańcami.


            


            


            


            


            


            ZWIEDZANIE SALI WIDOWISKOWO – KINOWEJ „MIESZKO”

7 lipca 2010r. Seniorzy udali się do odnowionej Sali widowiskowo – kinowej „Mieszko” przy ul. Boreckiej. Wyremontowany budynek zrobił na wszystkich Seniorach pozytywne wrażenie.


            


            


            BIESIADA W BASZKOWIE

V Powiatowa Biesiada w Baszkowie jest okazją do spotkania Seniorów z róznych miejscowości. W tym roku przybyło na biesiadę około 350 osób. Wśród nich była grupa śpiewacza „Przyjaciele” z Klubu Seniora z Koźmina Wlkp. Koźmińscy Seniorzy zaśpiewali trzy piosenki p.t. „Winobranie”, „Kotek”, „Myśmy są wojsko”. Tymi utworami rozbawili biesiadników, którzy klaskali w rytm muzyki. rozśpiewanej grupie „Przyjaciół’ przyglądał się Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. p. Maciej Bratborski oraz przewodniczący Rady Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. p. Justyn Zaradniak. W imieniu wszystkich Seniorów p. Renata Łąkowska podziękowała organizatorom za wszystkie biesiady, które miały miejsce w Baszkowie.


            


            


            


            


            


            


            
Na początku lipca swoje 90 urodziny obchodziła p. Anna Konieczna. Pani Ania obiecała, że po wakacjach zaprosi stałych bywalców Klubu Seniora na kawę i ciasto. Do zdjęć p. Ania pozowała ze słonecznikiem, który był tak piękny jak pogodne oblicze jubilatki.


            


Seniorzy koźmińskiego Klubu „Seniora” zostali zaproszeni na uroczyste zakończenie projektu „Uniwersytet III wieku 2009r.” w Krotoszynie.

W ramach projektu sprawdzono między innymi kurs: teatralny, taneczny, ceramiczny. Seniorzy naszego klubu wzięli udział w kursie ceramicznym zorganizowanym w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp.


            


            Uwieńczeniem tego kursu była wystawa naszych prac oraz wręczenie uczestnikom kursu indeksów Uniwersytetu III wieku. Wystawa miała miejsce podczas trwania uroczystości zakończenia projektu w holu kina „Przedwiośnie” w Krotoszynie.


            


            


            


            


            


            


            


            Przedstawiciele naszego klubu będący laureatami V Przeglądu Twórczości Artystycznej „Senior z inicjatywą” zostali zaproszeni, aby swoim śpiewem uświetnili podsumowanie, a tym samym zakończenie projektu „Uniwersytet III wieku 2009r.”


            


            12 grudnia 2009 roku czterdziestoosobowa grupa seniorów z Koźmina Wlkp. i okolic udała się do Katedry św. Józefa w Kaliszu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. Wykonawcami koncertu była Pomorska Orkiestra Symfoniczna im. Johanna Straussa.

W programie artyści przypomnieli sylwetkę Karola Wojtyły. Przytoczyli słowa skierowane do wiernych. Opatrzyli je przepięknymi utworami muzycznymi, które tak bardzo ukochał Jan Paweł II Papież wszystkich ludzi. Wszyscy modliliśmy się o wczesną beatyfikację Jana Pawła II.


            


            


            Spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia poprzedzają przygotowania. Seniorzy, jak co roku ubierają choinkę we własnoręcznie zrobione ozdoby.


            


            


            


            


            


„Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy …”

W tym dniu stali bywalcy koźmińskiego klubu „Seniora” siedli do wspólnego stołu wigilijnego wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., Proboszczem Parafii św. Wawrzyńca, przedstawicielem Ośrodka Pomocy Społecznej w Koźminie Wlkp.

Wszyscy razem ponownie przeżywaliśmy narodziny Dzieciątka Jezus za sprawą przedstawianych jasełek w wykonaniu dzieci przedszkolnych. W rodzinnej atmosferze składaliśmy sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia dzieląc się opłatkiem. Spotkanie zakończyło się śpiewaniem kolęd przy akompaniamencie gitar, w blasku rozświetlonej choinki. Grali dla nas i wspólnie z nami śpiewali kolędy uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Koźminie Wlkp.


            


8 stycznia 2010r.

Od dziesięciu lat w Klubie „Seniora” odbywa się koncert kolęd w wykonaniu chóru im. Czesława Czypickiego. Koncert ten jest zorganizowany przy współpracy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z klubem „Seniora”.


            Kolędowaniu nie było końca. Seniorzy chętnie śpiewali kolędy z chórem i z zaproszonymi uczniami Liceum Ogólnokształcącego.


            Szczególnym Świętem w Klubie Seniora jest Dzień Babci i Dziadka. Ten dzień w całej okazałości jest wyjątkowy, bo przecież Babcia i Dziadek są od rozpieszczania. Dlatego też kochają ich małe i duże wnuczęta.

W tym roku pomimo ferii zimowych program artystyczny dla świętujących przygotowali uczniowie Gimnazjum Zjednoczonej Europy w Koźminie Wlkp.

Młodzież przygotowała pełne ciepła wiersze i piosenki. Babcie i Dziadkowie spontanicznie brali udział w skeczach. Poproszona do tańca seniorka czuła się wyróżniona, a utalentowany młody akordeonista zapraszał do wspólnej biesiady.


            


            


            


            Klubowy zespół „Przyjaciele” drugi raz z kolei został zaproszony przez zespół śpiewający „Pogodni” na przegląd kolęd do Krotoszyńskiej Fary.

W przeglądzie tym brało udział pięć zespołów oraz przykościelny chór. Wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji Seniorów i ich rodzin.

Nasz występ poprzedziła refleksja:


 1. kiedy płynie
  kolęda nad światem
  i spada śniegu
  cieniutki opłatek
  i dary niosą
  do szopy królowie
  rodzi się Bóg - człowiek

 2. Maleńka miłość
  dzieciątko światłości
  przybywa na Ziemię
  jako dar Bożej Miłości

 3. jest taka Noc; jedna jedyna,
  która o północy
  świat jednym mgnieniem gwiazdy
  w Nowy Rok zmienia

Śpiewane przez nas kolędy i pastorałki to:

 1. „ Nowy Rok bieży”

 2. „Maleńka miłość”

 3. „Mizerna cicha”


            


            


            


            "Klub Seniora" jest drugim domem dla wielu Seniorów. Obchodzimy tu ich imieniny i urodziny.


            

Jubileusz "90-tych" urodzin pana Sylwestra Aleksandrzaka
Nasi stali bywalcy utworzyli grupę wokalną o nazwie "Przyjaciele". Biorą udział w przeglądach artystycznych: "Powiatowa Biesiada Seniora" w Baszkowie czy "Senior z inicjatywą" w Krotoszynie.


            


            

"Senior z inicjatywą" 2009r.
Wspólnie wyjeżdżamy na wycieczki krajoznawcze i pielgrzymki. Seniorzy spotkali się na Polach Lednickich z Ojcem Janem Górą.


            


            

Lednica "Seniora" 2009r.
W Klubie Seniora spotykamy się z Burmistrzem M i G Koźmin Wlkp., z Kierownikiem MGOPS w Koźminie Wlkp.


Seniorzy mieli możliwość otrzymania błogosławieństwa od Biskupa Teofila Wilskiego, do wizyty którego Seniorzy przygotowywali się w sposób szczególny.


            


            

Przygotowanie do wizyty Biskupa Teofila Wilskiego
Zespół "Przyjaciele" wystąpił z okazji "Pyrogrania" w Koźminie Wlkp. Tego dnia nasi Seniorzy wzięli udział w konkursie kulinarnym.


            "Pyrogranie"
- występy
- kulinaria
Klub Seniora gościł w swoich pomieszczeniach Polski Czerwony Krzyż. Była to już druga akcja poboru krwi.
"Krew w tym roku największym darem życia"


            Pobór krwi
Seniorzy uczestniczą w kursie ceramicznym przy Zakładzie Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp.
Kurs został zorganizowany w ramach Uniwersytetu III wieku.


            


            

Kurs ceramiczny
Z okazji Światowego Dnia Seniora została zorganizowana "IV Koźmińska Biesiada Seniora". Brało w niej udział 82 seniorów z Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.

W przygotowaniach do biesiady pomagali Członkowie Klubu Seniora. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście sympatyzujący z naszym klubem. Przy akompaniamencie pana Zbigniewa Cyunczyka i wspaniałym śpiewie pani Alfredy Damazyniak zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Seniorzy brali udział w pląsach biesiadnych oraz w konkursie "karaoke", które nagradzane było kubeczkami z wizerunkiem Klubu Seniora i zespołem "Przyjaciele".

Z okazji Święta Seniorom życzenia złożyli:

Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.,

Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koźminie Wlkp.,

Przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Krotoszynie

oraz zaprzyjaźniony z nami Klub Seniora "Pogodni" z Krotoszyna.

Pamiętali o naszych Seniorach jak co roku uczniowie i Grono Pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp.

            


            


            

Przygotowanie i biesiada Seniorów

Do góry


© MGOPS Koźmin Wlkp. 2008